|
   
 
    DRAUGAI    
    

NAUJIENOS

    
Laisvojo nardymo varžybos “Riga freediving cup 2015”

2015-02-11Laisvojo nardymo varžybos “Riga freediving cup 2015”

 Kaip ir kiekvienais metais taip ir šiais, varžybose buvo varžomasi trijose disciplinose: statikos (STA), dinamikos be plaukmenų (DNF) bei dinamikos su plaukmenimis (DNF). STA –  tai disciplina, kur naras sulaikęs kvėpavimą ramiai guli ant vandens paviršiaus veidu žemyn. DNF disciplinoje naras neria baseine į tolį, populiariausias plaukimo būdas -  modifikuotas brasas. DYN disciplinoje naras naudoja plaukmenis arba plaukmenį (monopeleką) ir neria baseine į tolį.

    

Varžybos nebūtų varžybom, jei dalyviai nesistengtų pasiekti maksimalių rezultatų. Kvėpavimo sulaikymas (graik. apnea) yra organizmo išbandymas. Deguonis organizmui yra daug svarbesnis už maistą ar vandenį, nes be jo žmogus gali išbūti tik keletą minučių. Sportininkui nekvėpuojant pradedamas jausti deguonies trūkumas, nors iš tikrųjų organizmas mus apgaudinėja. Deguonies trūkumas jaučiamas kaip tik dėl anglies dvideginio didėjimo, o ne dėl deguonies sumažėjimo. Sulaikant kvėpavimą organizmas duoda vis naujus signalus. Iš pradžių sportininkas bando nusiraminti, atpalaiduoti visus raumenis. Po minutės ima lėtėti pulsas - tai normalu, organizmas taupo deguonies atsargas. Vėliau prasideda freediver’io pasiruošimo  išbandymas - prasideda kontrakcijos. Diafragma pradeda trūkčioti bandydama išprovokuoti įkvėpimą. Sportininkai pažįsta savo organizmą, todėl išneria iki sekančių pojūčių. Toliau nekvėpuojant organizmas gali pereiti į "sambos" būseną, kai dėl hipoksijos organizmas praranda raumenų kontrolę, o po jos gali netekti ir sąmonės (angl. blackout).

 

Iškilus į vandens paviršių laukia sekantis sportininko išbandymas - taisyklingai įkvėpti ir atlikti rungties baigimo protokolą. Darant pirmus įkvėpimus po ilgos hipoksijos svarbu kuo greičiau aprūpinti organizmą deguonimi, nes po pirmo įkvėpimo deguonies kiekis atsistato tik per 30 sekundžių. Dėl to sportininkai palaipsniui daro gilėjančius įkvėpimus ir iškvėpimus su pasipriešinimu arba trumpu užlaikymu. Po trumpo atsikvėpavimo reikia atlikti rungties baigimo protokolą, tai elementarūs veiksmai - nusiimti nuo veido kaukę ar akinius, nosies spaustuką, su ranka parodyti  ženklą "Ok" ir ištarti "I’m Ok" žiūrint į teisėją. Visą tai reikia atlikti per 15 sekundžių. Sėkmingai atlikus šiuos veiksmus teisėjas sportininkui skiria baltą kortelę, reiškiančią, kad rezultatas yra įskaitytas.

 

Šiais metais Lietuvos sportininkai neiškovojo prizinių vietų. Medalius pasidalino: 1 Ulfas Lindbergas (Švedija), 2 Aleksėjus Potapenko (Latvija), 3 Aris Ioanidis (Graikija). Komandinėje įskaitoje pirmieji buvo švedai. Geriausi varžybų rezultatai: STA - Andrėjus Ropretas (Slovėnija) - 6:21 min; DNF - Aleksėjus Potapenko (Latvija) - 175 m; DYN - Ulfas Lindbergas (Švedija) - 208m.

 

 

Rungtyse būta ir  kuriozų - Mindaugas Kreivėnas STA rungtyje po vandeniu išbuvo vos 2:16 minutės, tai buvo netikėtumas visiems dalyviams, nes jo asmeninis pasiekimas 6:54 minutės (2014 metais). Nors Lietuvos atstovus dar prieš kelionę pradėjo persekioti nesėkmės - lūžę kojų pirštai, gripas, tačiau tai nesutrukdė likusiems sportininkams iš Lietuvos sėkmingai sudalyvauti varžybose. Geriausiai STA rungtyje pasirodė Giedrius Žilinskas ir pateko į geriausių sportininkų dešimtuką - 5:36 minutės. DNF rungtyje Mindaugo Kreivėno rezultatas (122 m) ir vėl nebuvo įskaitytas, nes nesugebėjo atlikti rungties baigimo protokolo. Geriausias šioje rungtyje buvo Jurij Nesvat - 91 metras. DYN disciplinoje geriausiai pasirodė Mindaugas Kreivėnas pranėręs 152 metrus. Tai galėjo būti Lietuvos rekordas, bet rungties metu padarė klaidą - pradėdamas nerimą baseino sienutę palietė prieš panardindamas kvėpavimo organus, dėl to gavo geltoną kortelę, kuri neleidžia fiksuoti nacionalinio rekordo.

 

Laisvojo nardymo ir povandeninės žūklės asociacijos "Vienu Įkvėpimu" nariai kaip ir kiekvienais metais pagerino asmeninius rezultatus.

 

Lietuvių rezultatai STA rungtyje (min):

 

Giedrius Žilinkas 5:36 PB

Jurij Nesvat 5:09

Tadas Jurgaitis 5:00

Lev Gomeniuk 4:06 PB

Mindaugas Kreivėnas 2:16 RC

 

DNF runtyje (m):

Jurij Nesvat 91 PB

Lev Gomeniuk 75 PB

Giedrius Žilinskas 60 YC

Mindaugas Kreivėnas 122 RC

 

DYN rungtyje (m):

Mindaugas Kreivėnas 152 YC, PB

Jurij Nesvat 122 YC

Giedrius Žilinskas 87

Lev Gomeniuk 77 PB

 

PB - asmeninis geriausias rezultatas;

RC - raudona kortelė (rezultatas neįskaitomas);

YC - geltona kortelė (rezultatas įskaitomas su baudos taškais).

 

Laisvojo nardymo ir povandeninės žūklės asociacija "Vienu Įkvėpimu" įspėja:  laisvasis nardymas yra pavojingas sportas, kuriuo užsiimti galima tik su kvalifikuota priežiūra.

 

Nuotraukos : https://www.flickr.com/photos/123481064@N04/sets/72157650754317281

 

 
    RĖMĖJAI    
AKIMIRKOS IŠ MŪSŲ GYVENIMO
Už švaresnius vandens telkinius 2014
Už švaresnius vandens telkinius 2014
Lietuvių sumedžioti trofėjai
Akimirkos iš mūsų gyvenimo
Lietuvių sumedžioti trofėjai
Lietuvių sumedžioti trofėjai
Akimirkos iš mūsų gyvenimo
Akimirkos iš mūsų gyvenimo
© Lietuvos povandeninės žūklės ir laisvojo nardymo asociacijų federacija 2024. Visos teisės saugomos