|
   
 
    DRAUGAI    
    

NAUJIENOS

    
Laisvojo nardymo varžybos “Riga freediving cup 2016 AIDA”

2016-02-10Laisvojo nardymo varžybos “Riga freediving cup 2016 AIDA”

 

Riga freediving cup 2016 AIDA - lietuviai su 2 aukso ir 1 bronzos medaliu

Šių metų vasario 06-07 dienomis Latvijoje vyko „Riga Freediving Cup 2014 AIDA“ laisvojo nardymo varžybos pagal AIDA (Tarptautinę APNEA vystymo asociaciją) teisėjavimo bei vertinimo sistemą. Šiais metais į jas norėjo patekti per 100 dalyvių, bet organizatoriai maksimaliai galėjo priimti tik 48 sportininkus. Šios vietos užsipildė per dvi dienas, o likę sportininkai buvo įrašyti į laukiančiųjų sąrašą, į jį pateko ir Lietuvos atstovai. Likus Dviem savaitėms iki varžybų lietuviai sulaukė gerų žinių - patekom į sąrašą! Laiko visai nedaug, tad treniruotis varžyboms teks kiekvieną dieną.

Varžybų metu buvo varžomasi trijose rungtyse: STA – statika (kvėpavimo sulaikymas po vandeniu, gulint vandens paviršiuje); DNF – nėrimas į tolį be plaukmenų; DYN– nėrimas į tolį su plaukmenimis.

Šių metų varžybos sutraukė daug pajėgių sportininkų iš 12 valstybių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Olandijos, Belgijos, Slovėnijos, Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos. Asmeninėje įskaitoje dalyvavo 48 sportininkai, o komandinėje 12 komandų. Lietuvai atstovavo Laisvojo Nardymo ir Povandenines Žūklės Asociacijos (LLPF) „Vienu Įkvepimu“ sportininkai: O. Špitaliova, J. Nesvat, T. Jurgaitis.

Pirmą varžybų dieną buvo varžomasi STA ir DNF rungtyse. Visi lietuviai statikos rungtyje išbuvo virš 5 minučių. Olgos Špitaliovos rezultatas 5:07 buvo jos geriausias asmeninis bei naujas Lietuvos rekordas. DNF rungtis mūsų atstovams nebuvo itin sėkminga. Tadas Jurgaitis pranėrė 126 metrus, bet buvo diskvalifikuotas dėl aplaidžios klaidos. Atlikęs išnėrimo protokolą: nusiėmė nosies spaustuką, ranka parodė ženklą "ok" ir pasakė I’m okay. Atrodė, kad rezultatas jau kišenėje, bet iš tos laimės nusiėmė kaklo svorį ir perdavė jį prižiūrinčiam komandos nariui. Tuo metu teisėjas parodė ne baltą kortelę, bet raudoną - rezultatas neįskaitytas! Po pokalbio su teisėju paaiškėjo, kad jei tik svorius būtų nusiėmęs 1 sekunde vėliau viskas būtų gerai ir antras nacionalinis rekordas būtų pagerintas.

Antrą varžybų dieną sportininkai varžėsi DYN rungtyje. "Freedive.lt" komandos narė Olga Špitaliova vienu įkvėpimu pranėrė 178 metrus. Tai geriausias rezultatas tarp moterų ir antras Lietuvos rekordas per vienas varžybas.

Riga freediving cup 2016 AIDA šiais metais buvo itin sunkios. Susirinko pasaulinio lygio atletai. Varžybų metu pagerinti 9 nacionaliniai rekordai iš kurių 2 Lietuvos. Geriausiai varžybose vyrų įskaitoje pasirodė Ukrainos atstovas Aleksandras Bubenčikovas (STA 8:30 min; DNF 181 m, DYN 242m). Moterų įskaitoje geriausia tapo Lietuvos atstovė Olga Špitaliova (STA 5:07; DNF 82m; DYN 178m). Ji pasipuošė dviem aukso, vienu bronzos medaliu ir pagerino du Lietuvos rekordus. Komandinėje įskaitoje geriausia buvo Švedų komanda.

Olga, papasakok savo žingsnius šių rekordų link.

Kai dar buvau maža mergaitė labai mėgau vandenį. Tai pastebėjusi mama nuvedė į plaukimo pamokas baseine. Tad plaukti mokėjau jau šešių metų. Išmokusi plaukti baseino nepamiršau ir vieną dieną pastebėjau vaikus plaukiojančius su pelekais. Jie buvo labai greiti, plaukiojo kaip delfinai. Nieko nelaukdama ir aš užsikrėčiau šia liga - povandeniniu plaukimu. Dalyvavau varžybose tiek Lietuvoje, tiek Europos valstybėse. Turiu ne vieną medalį. Berods 2010 metais mane pastebėjo laisvojo nardymo pradininkas Lietuvoje – Gytis Žilinskas ir pakvietė sudalyvauti varžybose. Paaiškino ką reikės daryti, kuo skiriasi povandeninis plaukimas nuo laisvojo nardymo. Trumpai pasitreniravusi pasikviečiau draugę į kompaniją ir išvažiavom į varžybas. Patiko.

Dabar treniruojuosi 2 - 3 kartus per savaite baseine. Pagrindiniai pratimai - plaukimas ir tik nedidelė dalis plaukimas užlaikius kvėpavimą. Taip pat darau ir statikos pratimus, jiems daryti reikia tylos ir ramybės, tad juos atlieku kai baseine nebūna žmonių. Norėčiau paminėti, kad nebūna nei vieno kvėpavimo užlaikymo be trenerio priežiūros. Dar bent kartą per savaitę darau kvėpavimo ir tempimo pratimus sausumoje. Nepatikėsit, net ir krūtinės ląsta gali būti lanksti.

Per šias varžybas labiausiai padėjo koncentracija ir tikėjimas, kad galiu tai padaryti. Aišku be komandos narių ir trenerio Tado Jurgaičio viskas galėjo būti komplikuočiau. Tiek treniruočių metu tiek per varžybas jis ir aplinkiniai padėjo atsipalaiduoti, pasinerti į ramybę ir atlikti tai ko atvažiavau - laimėti.

Turbūt įdomiausias nutikimas susijęs su laisvuoju nardymu buvo per šias varžybas. Po dviejų rungčių mane ir rusų atstovę Mariją Olševską skyrė vos 2 taškai. Tai reiškia, kad po trečios rungties, dinamikos su pelekais, laimės ta kuri praners vienu metru daugiau. Visa mūsų komanda žinojo, kad ji per treniruotes pranerdavo su peleku apie 200 m, tad man reikėjo įveikti kuo didesnį atstumą ir tikėtis, kad to užteks. Aš startavau prieš oponentę ir įveikiau 178 m. Tai geriausias mano rezultatas. Mintyse žinojau, kad padariau viską ir liko laukti konkurentės rezultato. Marija nėrė po mano starto. Prieš startą jos treneris pasakė, kad ji turi nunerti ne mažiau 179 m. Ji išnėrė vos už 50 m.

 

LLPF "Vienu Įkvėpimu" perspėja laisvasis nardymas yra pavojingas sportas, kuriuo galima užsiimt tik su kvalifikuota priežiūra.

str.aut Giedrius Žilinskas

 
    RĖMĖJAI    
AKIMIRKOS IŠ MŪSŲ GYVENIMO
Už švaresnius vandens telkinius 2014
Akimirkos iš mūsų gyvenimo
Lietuvių sumedžioti trofėjai
Už švaresnius vandens telkinius 2014
Lietuvių sumedžioti trofėjai
Už švaresnius vandens telkinius 2014
Už švaresnius vandens telkinius 2014
Akimirkos iš mūsų gyvenimo
© Lietuvos povandeninės žūklės ir laisvojo nardymo asociacijų federacija 2024. Visos teisės saugomos